Sklad z lodného kontajnera s terasou v záhrade

Perfektne zakomponovaný lodný kontajner do prostredia záhrady, obložený drevom a  pristavanou terasou. Skvelý nápad nášho zákazníka zo Zálesia pri Bratislave.

Inšpirácia k modifikácii lodného kontajnera

Na mieste, kde bolo pôvodne len otvorené pole, potreboval náš zákazník zriadiť bezpečný sklad, kde by mohol odkladať náradie potrebné pre prácu v záhrade.

No záhradné domčeky a drevené sklady neboli dostatočne stabilné a bezpečné. Po dlhom premýšľaní si otec nášho zákazníka spomenul, že u svojho známeho videl lodný kontajner, ktorý využíval ako sklad. To ho priviedlo k myšlienke postaviť si aj svoj vlastný sklad z lodného kontajnera.

V okolí však nie je možnosť pripojenia na elektrickú sieť, takže bolo potrebné vyriešiť skladovanie generátora a rôzneho elektrického náradia.

Ako sa časom pozemok menil na krásnu záhradu, aj k samotnému skladu sa postupne pridala terasa na posedenie. Aby kontajner spolu s terasou perfektne zapadli do prostredia, kde si chcel náš zákazník oddýchnuť, v pohodlí vychutnať kávu alebo dobre vychladené pivko a zrelaxovať pohľadom do svojej upravenej záhrady, obložil celý kontajner drevom.

Celá modifikácia od zakúpenia lodného kontajnera, až po konečnú podobu s terasou, trvala približne pol roka, aj to len počas víkendov a občas i po pracovnej dobe a len za vhodného počasia.

Stavba, materiál, financie

Základ pod lodným kontajnerom je z dobre utlačeného makadamu. Na obloženie kontajnera ako aj na celú terasu bolo použité drevo a ako strešná krytina asfaltový šindeľ.

Použitý materiál vyšiel cca na 2 500 € (plus kontajner), avšak množstvo zvyšného materiálu ako terasové dosky zákazník použil aj na iné menšie projekty.

Sklad aj s terasou boli vybudované vlastnými silami, s pomocou rodiny.

Požiadali sme zákazníka, aby pre nás zhodnotil, v čom vidí výhody alebo nevýhody objektu z lodného kontajnera:

Výhody

  • Bezpečnosť – lodný kontajner je masívny, z cortenovej ocele, je veľmi ťažké sa doňho dostať.

Nevýhody

  • Na presun kontajnera v rámci pozemku je potrebné objednať techniku.
  • Ak na kontajner svieti priame slnko, vnútro sa prehrieva, čo priviedlo nášho zákazníka k myšlienke obložiť kontajner drevom a pristavať terasu.

Stavba z lodného kontajnera a legislatíva

Z právneho hľadiska neboli potrebné žiadne povolenia, pretože objekt nie je stavba pevne spojená so zemou a ani neexistuje pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia.